Šta je to u plesu što čak i ateiste dovodi pred prag mističkog iskustva?
Pored fraze ”Bog je mrtav”, Niče je bio poznat i po tome što je jedino verovao u Boga, koji ume da pleše. Ples je nazivao jedinom svetinjom, a svakodnevni ritual plesa bio je njegova Božja služba. Donekle na njegovom tragu, Emanuel Tezauro je, 1663. godine, uperivši svoj aristotelovski dalekozor u zvezdano nebo, uskliknuo da je ples rođen izvorno sa ovim svetom.
I zaista, Platon je tvrdio da su bogovi naši drugovi u plesu, koji su nam ulili osećaj za ritam, uz nasladu, koju osećamo dok se prepuštamo čarima korskog plesa. Ovde se stara grčka kultura podudara sa biblijskom, budući da je psalmist slavio Gospoda, “bubnjem i plesom”, dok je David iz sve snage sam plesao pred Gospodom.
Međutim, hrišćanstvo je bilo to koje je odvojilo svetost od plesa i ukrutilo telo u jedan nadziran i zatvoren prostor. Tako je Ivan Zlatousti tvrdio da gde je ples tu je i đavo, dok je Sveti Ambrozije govorio da je baš ples najbrži put prema bestidnosti. A kada je način proslavljanja praznika u pitanju, Sveti Avgustin je upozoravao da je bolje i orati, nego plesati.
Sve to je doprinelo da lagano, ali sigurno iz kraljevstva Dioniza skliznemo u kraljevstvo vraga i da se od Bahovih sveštenica pomaknemo ka vešticama vrzinog kola.
S dolaskom renesanse i nauke, telo je spašeno od pakla gde ga je, prethodno religija duše prognala, i izloženo je na anatomskom stolu kao telo disciplinovano opisima medicinskog znanja. Na mesto starih verskih kategorija , kakve su dobro/zlo ili telo/duša sada na scenu stupaju medicinske kategorije, kakva je zdravlje/bolest, koje omogućavaju povratak tela, ali isključivo u formi “dobrohotnog kretanja” bez naglih kretnji i bez krajnosti u plesu. Tako se sada suočavamo sa plesom zatvorenog tela, a ne sa plesom onog otvorenog, grotesknog tela, koje stupa u svet dopuštajući da i svet nesmetano prodire u njega.
Otud, ponovno otkriće tela ne donosi nikakvu slobodu i otvorenost u svet, već novouspostavljeni kodeks dvorskog plesa može biti prihvatljiv čak i u uslovima verskog ambijenta. Samo pod jednim uslovom, da se tela nikako ne dodiruju.
Ovo pravilo koje je proklamovao Franjo Saleški biva prihvaćeno i u naše savremeno doba, kada mladi u diskotekama, iako oponašaju pokrete prilikom koitusa, ipak ne probijaju stenu same nekomunikativnosti. Štaviše, njihov solipsistički ples ostaje zarobljen u nekakvoj parodiji koja ne pomaže telu da se vozdigne u središte svog, vlastitog iskustva.
Pa ipak, ples na potezu od belog baleta preko modernog i postmodernog,
ekspresionističkog i minimalističkog plesa, ostaje lek za bolesti društva, koje
potiskuje sve ono što doživljava kao bolest.
A zašto je svaki ples tajanstveno tumačenje poljupca, a u
najboljim slučajevima i pesma lišena svekolikog pisarskog oruđa mogli smo da se
uverimo i na sceni Savske promenade, na Međunarodni dan obeležavanja igre, 29. aprila
2019. godine.
Na taj dan, u saradnji Nacionalne fondacije za umetničku
igru i Baletske akademije iz Rima, pod dirigentskom palicom Sabrine Bosko,
upriličen je događaj pod imenom, “Pariski život”, smešten u ovu, nekada avangardnu
prestonicu Evrope, u izvođenju dece, uzrasta od 10-16 godina, iz Italije i Srbije,
uz podršku prvaka Baleta Narodnog pozorišta iz Beograda, Ane Pavlović i Jovana
Veselinovića.
Bio je to događaj, koji je pokazao zašto je igra uvek
suprotstavljena velikom neprijatelju Ničea-Zaratustre, duhu težine. I zašto ona
čak i ateiste dovodi pred sam prag mističkog iskustva. Jer, kako nas je naučio
jedan stari gnostički fragment: Ko ne pleše, ne zna šta se događa.
Rastko Ivanović
Rastko Ivanović